kosmetyka w domu

Coraz częściej w internecie możemy znaleźć informacje jak zadbać o swoją skórę kosmetykami zrobionymi samodzielnie. Znajdziemy masę informacji dotyczących gotowych receptur, na podstawie których możemy wykonać krem lub maseczkę – czy na pewno warto? Podstawowa różnica, którą zauważy większość z Was to cena – czy warto oszczędzać? Nie jestem absolutnym przeciwnikiem tego typu rozwiązań, należy jednak podnieść kilka kwestii, a mianowicie czystości i trwałości takich preparatów, czyli kluczowych kwestii dla naszego zdrowia.

Czym zatem różnią się produkty wykonane własnoręcznie od tych zakupionych w aptece, drogerii czy stosowanych w

profesionalnych salonach

kosmetycznych?

W przemyśle kosmetycznym stosuje się odpowiednie normy i wytyczne, które mają na celu utrzymanie jakości i czystości wytwarzanego produktu. Normy te regulują zasady dotyczące:

– produkcji kosmetyków,

– pakowania,

– dystrybucji,

– handlu kosmetykami na terenie UE.

W oparciu o Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z 23.12.2002r (Dz.U.Nr 9 z 2003 r) producenci wyrobów kosmetycznych wykonują badania czystości swojego produktu. Rozporządzenie to zawiera m.in. metody analiz kontroli kosmetyków, a także charakteryzuje procedury związane z przeprowadzaniem badań laboratoryjnych oraz standaryzuje wymagania czystości mikrobiologicznej, a także metody oceny gotowego produktu.  Obecnie w przemyśle kosmetycznym obowiązują zasady Dobrej Praktyki Produkcyjnej tzw. GMP (Good Manufacturing Practice). Czy wytwarzając kosmetyk w domu, stosujesz te rozporządzenia?

 

Bezpieczeństwo kosmetyku

Kupując gotowy produkt, mamy pewność, że został on przebadany pod kątem bezpieczeństwa jego stosowania. Każdy kosmetyk, przed wprowadzeniem do obrotu, podlega rygorystycznej ocenie bezpieczeństwa:

  • analiza danych toksykologicznych,
  • testy mikrobiologiczne,
  • zawartość zanieczyszczeń (w szczególności metali ciężkich),
  • analizę wyników badań gotowego produktu,
  • testy dermatologiczne.

Czynnikiem niebezpiecznym dla człowieka są przede wszystkim zanieczyszczenia kosmetyków drobnoustrojami chorobotwórczymi. W procesie technologicznym stosowane środki konserwujące, zmniejszają szansę na rozwój mikroorganizmów. Poddawane są także specjalistycznym badaniom dermatologicznym, pod kątem właściwości drażniących i alergizujących. Ponadto testy mają dostarczyć informacji na temat niepożądanych efektów preparatu i ich braku.

Producenci, oprócz obowiązkowych, przeprowadzają również dodatkowe badania dotyczące skuteczności oferowanego produktu kosmetycznego. Badania te nie są tylko związane z satysfakcją osoby testującej, zostają także potwierdzone badaniami aparaturowymi, które w sposób obiektywny pozwalają ocenić wpływ kosmetyku na badane parametry.

Zalety i wady kosmetyku własnej produkcji

Kosmetyk wyprodukowany własnoręcznie cieszy jego wykonawcę, ale i cena korzystniejsza, gdyż płacimy wyłącznie za surowiec. Jeżeli jesteśmy na coś uczulone to z produktu własnoręcznie wykonanego można łatwo wyeliminować substancje alergizujące oraz skomponować jego skład według własnych potrzeb. Produkując własny kosmetyk, jesteśmy w stanie sporządzić go ze składników, których chcielibyśmy użyć – z naturalnych substancji (napary ziołowe, wody kwiatowe, preparaty na bazie oleju i witamin, peelingi czy maseczki). W warunkach domowych jednak bardzo trudno jest zachować czystość mikrobiologiczną, zrobione kosmetyki są mało trwałe, a ich skuteczność nie jest potwierdzona. Jest to największą wadą takiego produktu. Nie posiadamy żadnych gwarancji, co do ich jakości i bezpieczeństwa. Z tych powodów, najlepiej sprawdzą się w przypadku domowego laboratorium kosmetyki, do wyrobu których nie potrzebujemy specjalistycznego sprzętu, czyli jednorazowe maseczki i peelingi. W przypadku innych kosmetyków najlepiej udać się do kosmetyczki, apteki lub drogerii bo niewykluczone, że niekorzystne zmiany skórne, powstałe w wyniku stosowania domowych wyrobów, będziemy musieli leczyć u dermatologa. Wybór należy oczywiście do każdej z Nas.

Zapraszam do Elle Kosmetyka Gliwice.

Ela.